- Prapůvod šipek sahá až do pravěku a to konkrétně k lovu oštěpem, který je a byl takovou větší šipkou. Později ve středověku angličtí lučištníci oštěpy zkracovaly na zhruba 30cm dlouhé šípy a používály je jako zbraň pro boj z blízka a k ochraně.
První zmínka o slovu Darts (angl. šipky) je z Oxfordského slovníku z roku 1314. V Anglii se tedy používají asi od 12 tého století, kdy se začali používat v anglických hospodách (pubech) ve kterých se bavili soutěžením ve vrhání těchto zkrácených šípů do špalků ze dřeva nebo dna sudů s vínem. Vysušením špalky praskaly a vznikly tak první sekce (dnes číslované). Šipky tedy vznikly jako hospodská zábava. Z anglických hospod se zásluhou kolonizace dostávají do celého světa a stávají se jedním z nestarších sportů.
- V novověku, konktétně v roce 1896 dostává terč a systém číslování tak jak ho známe, svoji ucelenou podobu. Vynalezl ho 44 letý tesař Brian Gamlin ze severoanglického města Bury (Lancashire) a v sedmdesátých letech byl nakonec uznán jako oficiální norma, jelikož nikdo nepřišel s lepším rozvržením čísel. V roce 1906 se nechává firma Yorkshireman patentovat celokovové telíčko a první registrovaná 180 byla hozena na terči roku 1902 Johnem Readerem (Highbbury Tavern, Sussex).
- V Anglii se vedl spor, zda jsou šipky umění nebo náhoda. Podle anglického zákona se v hospodách nesměla hrát hra náhody. První, kdo byl postaven před soud, byl roku 1908 Jim Garside, hospodský z Adelphi Inn (Leeds). Ten byl předvolán před místí soudce aby reagoval na to, že ve svých prostorách dovolil sázení na hru náhody - šipky. On požádal o pomoc místního šampiona William "Bigfoot" Anakina. Ten k obhajobě, že šipky nejsou hra o náhodě, ale umění, nechal do soudní síně přinést terč a vyzval kohokoli ze soudců nebo přísedících, aby si hodil na terč, poté hodil on sám tři dvacítky. Po několika pokusech soudců a přísedících Anakin znova opakoval své hody - 3 x 20. Soudce musel uznat, že tato hra je umění, Anakina, resp. Garsida osvobodil a hra šipky se mohla provozovat po celé Anglii.
- V průběhu 19. století se hra víceméně standardizuje. Hází se asi deseticentimetrovým válečkem ze dřeva, zakončeným ostrým, kovovým hrotem a na straně druhé jsou připevněny letky z ptačího peří.
Až do začátku dvacátého století, šipky existovaly v různých formách po celé Anglii a zápasy probíhaly buď mezi návštěvníky hospod nebo v přátelských utkání mezi hospodami které byly nedaleko od sebe.
- V průběhu století dvacátého vznikají první turnaje a pravidla šipkového sportu. Po první světové válce byly ustavovány první pivovarské ligy a v roce 1927 začína první velký turnaj - News of the World.
Maďarský obchodník Frank Lowy začína prodávat šipky a později v roce 1937 zakládá firmu Unicorn - dnes jednoho z největších výrobců šipek na světě.
- Standardizuje se i vzdálenost odhozu. V roce 1908 byla vzdálenost čáry ustanovena použitím třech vysokých pivních sudů za sebou, což činilo 9''. (Mimochodem: tyto sudy vyráběla firma S. Hockey & Sons - odhozové čáře se v angličtině říká Line, Oche nebo Hockey.)
V prosinci roku 1977 doporučila WDF vzdálenost 7' 9 1/4" - 237 cm (původně to bylo jen 7' a 9'' ale tato vzdálenost se špatně převáděla do metrické míry). Pokud jde o výšku středu 5' 8'', tj. 173 cm, odpovídala ve dvacátých letech (kdy byla ustanovena) průměrné výšce muže.
V pravidlech softů (UŠO) je určena pouze minimální délka a maximální hmotnost šipky (musí být delší než 60 mm a mít hmotnost maximálně 20 g). V pravidlech steelů (ČŠO) je totéž (jen šipka může mít 50 g). Navíc je určena maximální délka šipky na 12'' (30,48 cm). |
|